Panasonic Electronic Components ECA-1HM470
ECA-1HM470 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1HM470
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1HM470.pdf
Availability of ECA-1HM470
QUANTITY
ECA-1HM470 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1HM470
Internal Part NumberEIS-ECA-1HM470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1HM470
Related LinksECA-1, ECA-1HM470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1HM470 Details Description
Related parts for ECA-1HM470
PIN PHOTO DIODE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 130K OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 105 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
FLAT PART DEBURRING WHEEL 7A MED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
FO C/A LC YEL MTRJ XG YEL datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf