Panasonic Electronic Components ECA-1JHG221B
ECA-1JHG221B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1JHG221B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1JHG221B.pdf
Availability of ECA-1JHG221B
QUANTITY
ECA-1JHG221B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1JHG221B
Internal Part NumberEIS-ECA-1JHG221B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current335mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1JHG221B
Related LinksECA-1J, ECA-1JHG221B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1JHG221B Details Description
Related parts for ECA-1JHG221B
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
10 PK GATOR CLIP INSUL RED datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf