Panasonic Electronic Components ECA-1JM470
ECA-1JM470 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1JM470
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1JM470.pdf
Availability of ECA-1JM470
QUANTITY
ECA-1JM470 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1JM470
Internal Part NumberEIS-ECA-1JM470
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1JM470
Related LinksECA-1, ECA-1JM470 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1JM470 Details Description
Related parts for ECA-1JM470
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC MPU Z80 16MHZ 100QFP datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 8.3PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 81.27VC P600 datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
HL RELAY 1 FORM C 48VAC datasheet.pdf