Panasonic Electronic Components ECA-2AM101
ECA-2AM101 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2AM101
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2AM101.pdf
Availability of ECA-2AM101
QUANTITY
ECA-2AM101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2AM101
Internal Part NumberEIS-ECA-2AM101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2AM101
Related LinksECA-2, ECA-2AM101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2AM101 Details Description
Related parts for ECA-2AM101
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 1E 8.25KV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
LENS 1POS 19.6X15.5MM OD 9.2MM datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CONN HDR 87POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" RD/BLK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 59.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf