Panasonic Electronic Components ECA-2CHG010B
ECA-2CHG010B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2CHG010B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2CHG010B.pdf
Availability of ECA-2CHG010B
QUANTITY
ECA-2CHG010B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2CHG010B
Internal Part NumberEIS-ECA-2CHG010B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2CHG010B
Related LinksECA-2C, ECA-2CHG010B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2CHG010B Details Description
Related parts for ECA-2CHG010B
RES SMD 226 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INLET C16 6.3 QC 1.5MM PNL SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 30POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN HOUSING FEMALE 50POS DUAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
7+7 DIL MALE SMT SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#48 datasheet.pdf
3 ROW BOX PIN 210 POS R/A datasheet.pdf