Panasonic Electronic Components ECA-2CHG470B
ECA-2CHG470B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2CHG470B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2CHG470B.pdf
Availability of ECA-2CHG470B
QUANTITY
ECA-2CHG470B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2CHG470B
Internal Part NumberEIS-ECA-2CHG470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2CHG470B
Related LinksECA-2C, ECA-2CHG470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2CHG470B Details Description
Related parts for ECA-2CHG470B
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN GUARD METAL 120MM W/HARDWARE datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 4.5-30VDC datasheet.pdf
SENSOR DIFFERENTIAL +-1 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC REDRIVER HDMI 40TQFN datasheet.pdf
3V MINI VACUUM PUMP datasheet.pdf