Panasonic Electronic Components ECA-2GHG330B
ECA-2GHG330B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GHG330B
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GHG330B.pdf
Availability of ECA-2GHG330B
QUANTITY
ECA-2GHG330B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GHG330B
Internal Part NumberEIS-ECA-2GHG330B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GHG330B
Related LinksECA-2G, ECA-2GHG330B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GHG330B Details Description
Related parts for ECA-2GHG330B
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG GRY 1000' datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48WFBGA datasheet.pdf
FUSE 50A 250VAC 10X38 SLOW datasheet.pdf
RES 30 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf