Sullins Connector Solutions ECA10DRMS
ECA10DRMS picture photo
Mfg. Part Number
ECA10DRMS
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW
Datasheet Download
ECA10DRMS.pdf
Availability of ECA10DRMS
QUANTITY
ECA10DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA10DRMS
Internal Part NumberEIS-ECA10DRMS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA10DRMS
Related LinksECA1, ECA10DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA10DRMS Details Description
Related parts for ECA10DRMS
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV36-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf