Sullins Connector Solutions ECA15DCWD
ECA15DCWD picture photo
Mfg. Part Number
ECA15DCWD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125"
Datasheet Download
ECA15DCWD.pdf
Availability of ECA15DCWD
QUANTITY
ECA15DCWD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA15DCWD
Internal Part NumberEIS-ECA15DCWD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA15DCWD
Related LinksECA1, ECA15DCWD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA15DCWD Details Description
Related parts for ECA15DCWD
REG 5V 1.5A INT SWIT FTR SMT datasheet.pdf
IC PREC ANALOG CONTROLLER 8-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 12K OHM 1% RAD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 84PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN PIN SPLICE ALUMINUM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf