Sullins Connector Solutions ECA40DCMT
ECA40DCMT picture photo
Mfg. Part Number
ECA40DCMT
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .125"
Datasheet Download
ECA40DCMT.pdf
Availability of ECA40DCMT
QUANTITY
ECA40DCMT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA40DCMT
Internal Part NumberEIS-ECA40DCMT
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA40DCMT
Related LinksECA4, ECA40DCMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA40DCMT Details Description
Related parts for ECA40DCMT
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6650 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 30W 3.3V 7.5A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 315MA 800 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf