Sullins Connector Solutions ECA44DRSN-S288
ECA44DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA44DRSN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND
Datasheet Download
ECA44DRSN-S288.pdf
Availability of ECA44DRSN-S288
QUANTITY
ECA44DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA44DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-ECA44DRSN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA44DRSN-S288
Related LinksECA44DR, ECA44DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA44DRSN-S288 Details Description
Related parts for ECA44DRSN-S288
TERM SAK 4 CUN TS32 KU PA BEIGE datasheet.pdf
OSC VCXO 1.544MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 68POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 44POS M HD PC TAIL datasheet.pdf