Sullins Connector Solutions ECA50DCCN
ECA50DCCN picture photo
Mfg. Part Number
ECA50DCCN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
ECA50DCCN.pdf
Availability of ECA50DCCN
QUANTITY
ECA50DCCN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA50DCCN
Internal Part NumberEIS-ECA50DCCN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA50DCCN
Related LinksECA5, ECA50DCCN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA50DCCN Details Description
Related parts for ECA50DCCN
Crystal 18.4320MHz 30ppm Series 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS DL GOLD datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf