Vishay/Dale RLR05C71R5FSBSL
RLR05C71R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C71R5FSBSL
Brief Description
RES 71.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C71R5FSBSL.pdf
Availability of RLR05C71R5FSBSL
QUANTITY
RLR05C71R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C71R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C71R5FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C71R5FSBSL
Related LinksRLR05C7, RLR05C71R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C71R5FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C71R5FSBSL
AMP TBC RECP ASY R/A 150P 3R datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
LAMP INCAND 60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE SOT223 datasheet.pdf
RES 19.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB AEQ datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.42V 500MW SOD80 datasheet.pdf