Sullins Connector Solutions ECA50DCWI
ECA50DCWI picture photo
Mfg. Part Number
ECA50DCWI
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
ECA50DCWI.pdf
Availability of ECA50DCWI
QUANTITY
ECA50DCWI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA50DCWI
Internal Part NumberEIS-ECA50DCWI
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA50DCWI
Related LinksECA5, ECA50DCWI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA50DCWI Details Description
Related parts for ECA50DCWI
JUMPER-H1507TR/A3048G/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 19POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 300 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf