Murata Electronics North America ECASD91B107M012K00
ECASD91B107M012K00 picture photo
Mfg. Part Number
ECASD91B107M012K00
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 12.5V SMD
Datasheet Download
ECASD91B107M012K00.pdf
Availability of ECASD91B107M012K00
QUANTITY
ECASD91B107M012K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECASD91B107M012K00
Internal Part NumberEIS-ECASD91B107M012K00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Aluminum Electrolytic Capacitors
Using Murata's Polymer Aluminum Capacitors to Replace Tantalum
Featured ProductECAS Series Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesECAS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating12.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECASD91B107M012K00
Related LinksECASD91B1, ECASD91B107M012K00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ECASD91B107M012K00 Details Description
Related parts for ECASD91B107M012K00
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC DRIVER HIGHSIDE 6A PPAK-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SGE-225-2-0170 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
REGULATOR SWITCHING 24V 6A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf