Panasonic Electronic Components ECC-A3A271JGE
ECC-A3A271JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3A271JGE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 1KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3A271JGE.pdf
Availability of ECC-A3A271JGE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECC-A3A271JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3A271JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3A271JGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKGE
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3A271JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3A271JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3A271JGE Details Description
Related parts for ECC-A3A271JGE
CAP CER 33PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CABLE CAT5 8COND 26AWG BLK 65.6' datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf