Panasonic Electronic Components ECC-A3D181JGE
ECC-A3D181JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3D181JGE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 2KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3D181JGE.pdf
Availability of ECC-A3D181JGE
QUANTITY
ECC-A3D181JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3D181JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3D181JGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKGE
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3D181JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3D181JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3D181JGE Details Description
Related parts for ECC-A3D181JGE
DIODE ZENER 30V 100MW VMD2 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 10MM datasheet.pdf
DL LVL FLOATSW 277MM TOTAL L datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf