Panasonic Electronic Components ECC-A3J270JGE
ECC-A3J270JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3J270JGE
Brief Description
CAP CER 27PF 6KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3J270JGE.pdf
Availability of ECC-A3J270JGE
QUANTITY
ECC-A3J270JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3J270JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3J270JGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)