Sullins Connector Solutions ECC10DRSN-S273
ECC10DRSN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DRSN-S273
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC10DRSN-S273.pdf
Availability of ECC10DRSN-S273
QUANTITY
ECC10DRSN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DRSN-S273
Internal Part NumberEIS-ECC10DRSN-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DRSN-S273
Related LinksECC10DR, ECC10DRSN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DRSN-S273 Details Description
Related parts for ECC10DRSN-S273
RES 6.8 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 50K OHM 20TSSOP datasheet.pdf
IC I2C SMBUS SWITCH 4CH 16-VQFN datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 10A TO-3PN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 309 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR 9POS MALE 12' datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf