Sullins Connector Solutions ECC10DRXS-S734
ECC10DRXS-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DRXS-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC10DRXS-S734.pdf
Availability of ECC10DRXS-S734
QUANTITY
ECC10DRXS-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DRXS-S734
Internal Part NumberEIS-ECC10DRXS-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DRXS-S734
Related LinksECC10DR, ECC10DRXS-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DRXS-S734 Details Description
Related parts for ECC10DRXS-S734
OSC XO 29.4912MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .01OHM 10W 10% datasheet.pdf
OSC XO 35.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
BATTERY FOR ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 6V 20% 7343-43 datasheet.pdf