Sullins Connector Solutions ECC10DTMI-S189
ECC10DTMI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DTMI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ECC10DTMI-S189.pdf
Availability of ECC10DTMI-S189
QUANTITY
ECC10DTMI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DTMI-S189
Internal Part NumberEIS-ECC10DTMI-S189
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DTMI-S189
Related LinksECC10DT, ECC10DTMI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DTMI-S189 Details Description
Related parts for ECC10DTMI-S189
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100" DL SMD RA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 410MW SOD123 datasheet.pdf