Sullins Connector Solutions ECC15DCSN-S288
ECC15DCSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC15DCSN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC15DCSN-S288.pdf
Availability of ECC15DCSN-S288
QUANTITY
ECC15DCSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15DCSN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC15DCSN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15DCSN-S288
Related LinksECC15DC, ECC15DCSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15DCSN-S288 Details Description
Related parts for ECC15DCSN-S288
BRUSH CLEANING HOG HAIR SMALL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14QFN datasheet.pdf
LED SWITCH WITH BEZEL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 1.5A SOD57 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf