Sullins Connector Solutions ECC15MMSD
ECC15MMSD picture photo
Mfg. Part Number
ECC15MMSD
Brief Description
MALE CARD EDGE 30POS .100 DIP
Datasheet Download
ECC15MMSD.pdf
Availability of ECC15MMSD
QUANTITY
ECC15MMSD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15MMSD
Internal Part NumberEIS-ECC15MMSD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15MMSD
Related LinksECC1, ECC15MMSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15MMSD Details Description
Related parts for ECC15MMSD
IDC CABLE - MKR10A/MC10G/MKR10A datasheet.pdf
VARISTOR 68V 2KA CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
IC BUFFER ZD LOW JITTER 16-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf