Sullins Connector Solutions ECC18DCSS-S288
ECC18DCSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DCSS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
ECC18DCSS-S288.pdf
Availability of ECC18DCSS-S288
QUANTITY
ECC18DCSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DCSS-S288
Internal Part NumberEIS-ECC18DCSS-S288
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DCSS-S288
Related LinksECC18DC, ECC18DCSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DCSS-S288 Details Description
Related parts for ECC18DCSS-S288
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EH USB B-A NICKEL 4-40SCREW datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONNECTOR KIT 1PK = 25PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf