Sullins Connector Solutions ECC20DKSD
ECC20DKSD picture photo
Mfg. Part Number
ECC20DKSD
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100"
Datasheet Download
ECC20DKSD.pdf
Availability of ECC20DKSD
QUANTITY
ECC20DKSD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC20DKSD
Internal Part NumberEIS-ECC20DKSD
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC20DKSD
Related LinksECC2, ECC20DKSD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC20DKSD Details Description
Related parts for ECC20DKSD
IC I2C 2:1 SELECTOR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Lighting 16-QFN-EP (3x3) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 7.5MM datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
BLZP 5.08/12/180LR SN OR BX datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT datasheet.pdf
CONN 21POS M 2.54M R/A DIN41617 datasheet.pdf