Sullins Connector Solutions ECC24DJCB
ECC24DJCB picture photo
Mfg. Part Number
ECC24DJCB
Brief Description
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT
Datasheet Download
ECC24DJCB.pdf
Availability of ECC24DJCB
QUANTITY
ECC24DJCB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC24DJCB
Internal Part NumberEIS-ECC24DJCB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesOpen Card Slot
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC24DJCB
Related LinksECC2, ECC24DJCB Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC24DJCB Details Description
Related parts for ECC24DJCB
RELAY TIME DELAY ON 24VDC PCB datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 4A datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8SIP datasheet.pdf
YOKE CLAMP SCREW CONN GREY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 1W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 25C P 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf