Sullins Connector Solutions ECC25DKMH
ECC25DKMH picture photo
Mfg. Part Number
ECC25DKMH
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ECC25DKMH.pdf
Availability of ECC25DKMH
QUANTITY
ECC25DKMH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC25DKMH
Internal Part NumberEIS-ECC25DKMH
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC25DKMH
Related LinksECC2, ECC25DKMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC25DKMH Details Description
Related parts for ECC25DKMH
PHOTODIODE BLU W/DF 4.10 T1 3/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/2.8V 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 352K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf