Panasonic Electronic Components ECQ-E10102JF
ECQ-E10102JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E10102JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E10102JF.pdf
Availability of ECQ-E10102JF
QUANTITY
ECQ-E10102JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E10102JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E10102JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.236" W (15.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E10102JF
Related LinksECQ-E1, ECQ-E10102JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E10102JF Details Description
Related parts for ECQ-E10102JF
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 60V 2A 8SMT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES 21.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" A195 SMAM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf