Sullins Connector Solutions ECC25DRTH-S734
ECC25DRTH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC25DRTH-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC25DRTH-S734.pdf
Availability of ECC25DRTH-S734
QUANTITY
ECC25DRTH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC25DRTH-S734
Internal Part NumberEIS-ECC25DRTH-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions50
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC25DRTH-S734
Related LinksECC25DR, ECC25DRTH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC25DRTH-S734 Details Description
Related parts for ECC25DRTH-S734
FLEX CABLE - AFK17A/AE17/AFH17T datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 2POS TIN datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC 100 PACK datasheet.pdf
IC PWM REG MULTIPH AMD 48-QFN datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf