Sullins Connector Solutions ECC28DREN-S734
ECC28DREN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC28DREN-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET
Datasheet Download
ECC28DREN-S734.pdf
Availability of ECC28DREN-S734
QUANTITY
ECC28DREN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC28DREN-S734
Internal Part NumberEIS-ECC28DREN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions56
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC28DREN-S734
Related LinksECC28DR, ECC28DREN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC28DREN-S734 Details Description
Related parts for ECC28DREN-S734
IC FPGA 192 I/O 240PQFP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS STR datasheet.pdf
COVER FOR PART #1444-18 datasheet.pdf
IC DIFF COMP W/STROBE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 2818 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf