Sullins Connector Solutions ECC30DPMI
ECC30DPMI picture photo
Mfg. Part Number
ECC30DPMI
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ECC30DPMI.pdf
Availability of ECC30DPMI
QUANTITY
ECC30DPMI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC30DPMI
Internal Part NumberEIS-ECC30DPMI
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC30DPMI
Related LinksECC3, ECC30DPMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC30DPMI Details Description
Related parts for ECC30DPMI
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO277A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8A DPAK-3 datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 ARTIX-7 400BGA datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf