Sullins Connector Solutions ECC30DRAI-S734
ECC30DRAI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC30DRAI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
ECC30DRAI-S734.pdf
Availability of ECC30DRAI-S734
QUANTITY
ECC30DRAI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC30DRAI-S734
Internal Part NumberEIS-ECC30DRAI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC30DRAI-S734
Related LinksECC30DR, ECC30DRAI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC30DRAI-S734 Details Description
Related parts for ECC30DRAI-S734
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A DPAK datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 4P-4P/4P M-F/F datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMB datasheet.pdf
RES 330K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
RS30-NV 24VDC datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf