Sullins Connector Solutions ECC35DKAI
ECC35DKAI picture photo
Mfg. Part Number
ECC35DKAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .100"
Datasheet Download
ECC35DKAI.pdf
Availability of ECC35DKAI
QUANTITY
ECC35DKAI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC35DKAI
Internal Part NumberEIS-ECC35DKAI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC35DKAI
Related LinksECC3, ECC35DKAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC35DKAI Details Description
Related parts for ECC35DKAI
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
HYDRL DIES NYLAKRIMP 3/0AWG datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.45"L X 7.48"W datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 35 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
FIXED IND 350NH 18A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SR BTS PC CSN 2 ASY C datasheet.pdf
N-N STRT PLG RG-142 54" datasheet.pdf