Sullins Connector Solutions ECC35HETH
ECC35HETH picture photo
Mfg. Part Number
ECC35HETH
Brief Description
CONN EDGE HL .100 35POS
Datasheet Download
ECC35HETH.pdf
Availability of ECC35HETH
QUANTITY
ECC35HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC35HETH
Internal Part NumberEIS-ECC35HETH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions35
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC35HETH
Related LinksECC3, ECC35HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC35HETH Details Description
Related parts for ECC35HETH
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 43.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 36POS datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf