Sullins Connector Solutions ECC40DKAT-S189
ECC40DKAT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC40DKAT-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100"
Datasheet Download
ECC40DKAT-S189.pdf
Availability of ECC40DKAT-S189
QUANTITY
ECC40DKAT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC40DKAT-S189
Internal Part NumberEIS-ECC40DKAT-S189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC40DKAT-S189
Related LinksECC40DK, ECC40DKAT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC40DKAT-S189 Details Description
Related parts for ECC40DKAT-S189
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 14SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN 7/8" 4POS SOCKET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 15VC 0603 datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
OSC TCXO 16.367667MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Low Cost, High Performance Voltage Feedback, 325 MHz Amplifiers IC datasheet.pdf