Sullins Connector Solutions ECC44DTKS-S288
ECC44DTKS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC44DTKS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .100"
Datasheet Download
ECC44DTKS-S288.pdf
Availability of ECC44DTKS-S288
QUANTITY
ECC44DTKS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC44DTKS-S288
Internal Part NumberEIS-ECC44DTKS-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC44DTKS-S288
Related LinksECC44DT, ECC44DTKS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC44DTKS-S288 Details Description
Related parts for ECC44DTKS-S288
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf