Panasonic Electronic Components ECD-G0E1R2B
ECD-G0E1R2B picture photo
Mfg. Part Number
ECD-G0E1R2B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
ECD-G0E1R2B.pdf
Availability of ECD-G0E1R2B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECD-G0E1R2B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECD-G0E1R2B
Internal Part NumberEIS-ECD-G0E1R2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPCC20-KIT-ND Contents
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECD-G0E1R2B
Related LinksECD-G, ECD-G0E1R2B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECD-G0E1R2B Details Description
Related parts for ECD-G0E1R2B
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
NPN 2D BARCODE CONTROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf