Panasonic Electronic Components ECD-G0E2R2B
ECD-G0E2R2B picture photo
Mfg. Part Number
ECD-G0E2R2B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
ECD-G0E2R2B.pdf
Availability of ECD-G0E2R2B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECD-G0E2R2B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECD-G0E2R2B
Internal Part NumberEIS-ECD-G0E2R2B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPCC20-KIT-ND Contents
PCN Obsolescence/ EOLMLCC/Arrays 14/Aug/2009
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesECD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECD-G0E2R2B
Related LinksECD-G, ECD-G0E2R2B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECD-G0E2R2B Details Description
Related parts for ECD-G0E2R2B
IC DRIVER SGL HS DIFF SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A 2MM TIN T/H datasheet.pdf
RESONATOR CER 24.00MHZ W/CAP SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS 5.08MM R/A GN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf