Panasonic Electronic Components ECE-A0JKG330
ECE-A0JKG330 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A0JKG330
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A0JKG330.pdf
Availability of ECE-A0JKG330
QUANTITY
ECE-A0JKG330 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A0JKG330
Internal Part NumberEIS-ECE-A0JKG330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLKG Series 29/Nov/2010
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKG
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A0JKG330
Related LinksECE-A0, ECE-A0JKG330 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A0JKG330 Details Description
Related parts for ECE-A0JKG330
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
LED RED DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 120POS DR TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
M805 13C 13#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
Evaluation Board for 5V, 12-Bit, Serial 220kSPS ADC in 8-Pin Package IC datasheet.pdf