Panasonic Electronic Components ECE-A0JN101U
ECE-A0JN101U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A0JN101U
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A0JN101U.pdf
Availability of ECE-A0JN101U
QUANTITY
ECE-A0JN101U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A0JN101U
Internal Part NumberEIS-ECE-A0JN101U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECE-AxxNxxS (Bi-Polar S) Series 14/Dec/1999
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A0JN101U
Related LinksECE-A0, ECE-A0JN101U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A0JN101U Details Description
Related parts for ECE-A0JN101U
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 5W SMBG datasheet.pdf
DIN-POWER 2F 024 UBERGANGSELEMEN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 28POS CABLE PIN datasheet.pdf
TOOL JIG HOOD INSERTION datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf