Panasonic Electronic Components ECE-A1CKA330I
ECE-A1CKA330I picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CKA330I
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CKA330I.pdf
Availability of ECE-A1CKA330I
QUANTITY
ECE-A1CKA330I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CKA330I
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CKA330I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CKA330I
Related LinksECE-A1, ECE-A1CKA330I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CKA330I Details Description
Related parts for ECE-A1CKA330I
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X5-3/8X1-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.34MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.307K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf