Panasonic Electronic Components ECE-A1CN470U
ECE-A1CN470U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CN470U
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CN470U.pdf
Availability of ECE-A1CN470U
QUANTITY
ECE-A1CN470U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CN470U
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CN470U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current100mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CN470U
Related LinksECE-A1, ECE-A1CN470U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CN470U Details Description
Related parts for ECE-A1CN470U
CONN HOUSING 40POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 960 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 158 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHARC 266MHZ PROCESSOR datasheet.pdf