Panasonic Electronic Components ECE-A1CN471U
ECE-A1CN471U picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1CN471U
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1CN471U.pdf
Availability of ECE-A1CN471U
QUANTITY
ECE-A1CN471U Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1CN471U
Internal Part NumberEIS-ECE-A1CN471U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1CN471U
Related LinksECE-A1, ECE-A1CN471U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1CN471U Details Description
Related parts for ECE-A1CN471U
CONN RECEPT 216POS 1.27MM R/A datasheet.pdf
VELOSTAT CONDUCT BAG 15X18"100PK datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 2.3MH 4A VERT datasheet.pdf
BEAD FERRITE 1500 OHM 100MA 2012 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT PIN datasheet.pdf
LED TRUEWHITE MODULE 850 LM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf