Panasonic Electronic Components ECE-A1EKA220
ECE-A1EKA220 picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKA220
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKA220.pdf
Availability of ECE-A1EKA220
QUANTITY
ECE-A1EKA220 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKA220
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKA220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKA220
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKA220 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKA220 Details Description
Related parts for ECE-A1EKA220
SCR SENS GATE 200V 0.8A TO 92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 256-TAP 10-UMAX datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT FOR CC1200 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf