Panasonic Electronic Components ECE-A1EKS100B
ECE-A1EKS100B picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1EKS100B
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1EKS100B.pdf
Availability of ECE-A1EKS100B
QUANTITY
ECE-A1EKS100B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1EKS100B
Internal Part NumberEIS-ECE-A1EKS100B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1EKS100B
Related LinksECE-A1, ECE-A1EKS100B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1EKS100B Details Description
Related parts for ECE-A1EKS100B
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
PROBE K-TYPE SPRING SENS 4" STEM datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 150V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED PVC SLOTTED datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf