Panasonic Electronic Components ECE-A1HN331UB
ECE-A1HN331UB picture photo
Mfg. Part Number
ECE-A1HN331UB
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECE-A1HN331UB.pdf
Availability of ECE-A1HN331UB
QUANTITY
ECE-A1HN331UB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-A1HN331UB
Internal Part NumberEIS-ECE-A1HN331UB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSU
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-A1HN331UB
Related LinksECE-A1, ECE-A1HN331UB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-A1HN331UB Details Description
Related parts for ECE-A1HN331UB
CONN EDGE DUAL.050 EXTEND 170POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 12.32MM datasheet.pdf
CONN HDR 15POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8MDIP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 52.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf