Panasonic Electronic Components ECE-P1KP273HA
ECE-P1KP273HA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-P1KP273HA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ECE-P1KP273HA.pdf
Availability of ECE-P1KP273HA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-P1KP273HA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-P1KP273HA
Internal Part NumberEIS-ECE-P1KP273HA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECE-x2H, ECO-S2H, ECE-P Series 14/Aug/2009
Standard Package28
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-UP
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.33A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.150" (80.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-P1KP273HA
Related LinksECE-P1, ECE-P1KP273HA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-P1KP273HA Details Description
Related parts for ECE-P1KP273HA
CONN HEADER 24POS 3MM STR SMD AU datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK 100-LBGA datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf