Vishay/Dale RNC55H79R6BSRSL
RNC55H79R6BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H79R6BSRSL
Brief Description
RES 79.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H79R6BSRSL.pdf
Availability of RNC55H79R6BSRSL
QUANTITY
RNC55H79R6BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H79R6BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H79R6BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H79R6BSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H79R6BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H79R6BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H79R6BSRSL
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf