Panasonic Electronic Components ECE-T1HA153EA
ECE-T1HA153EA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-T1HA153EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ECE-T1HA153EA.pdf
Availability of ECE-T1HA153EA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECE-T1HA153EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-T1HA153EA
Internal Part NumberEIS-ECE-T1HA153EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
LED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
PCN Design/SpecificationForm, Labeling, Material 07/May/2013
PCN OtherSnap-In Al electrolytic REACH 07/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.8A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-T1HA153EA
Related LinksECE-T1, ECE-T1HA153EA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-T1HA153EA Details Description
Related parts for ECE-T1HA153EA
FUSE 8A 250VAC FAST GBB CERM datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
EXTENDED TEMP OF H1036L datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
IC DIGITAL SWITCH 16K CH 272PBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 10% 160VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf