Panasonic Electronic Components ECE-T1VA273FA
ECE-T1VA273FA picture photo
Mfg. Part Number
ECE-T1VA273FA
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ECE-T1VA273FA.pdf
Availability of ECE-T1VA273FA
QUANTITY
ECE-T1VA273FA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECE-T1VA273FA
Internal Part NumberEIS-ECE-T1VA273FA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesT-HA
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.44A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECE-T1VA273FA
Related LinksECE-T1, ECE-T1VA273FA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECE-T1VA273FA Details Description
Related parts for ECE-T1VA273FA
CONN RECEPT PIN .015-.025" .300" datasheet.pdf
MODULE PIP 3A 5.5V T/H 10-DIP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 69.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
MICRO 25C S 120" YEL JACKP NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD80 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf